انرژی خورشیدی | انرژی خورشیدی در تبریز

انرژی خورشیدی | انرژی خورشیدی در تبریز

هیچ محصولی در این دسته بندی وجود ندارد.

انرژی خورشیدی در تبریز


انرژی خورشیدی یکی از مهمترین عمده منابع انرژی ماست. طبق آخرین برآوردهای اعلام شده از طریق کارشناسان ، عمر منبع انرژی خورشیدی بیش از ۱۴ میلیارد سال است و این انرژی منحصربه‌فردترین منبع انرژی تجدیدپذیر در دنیاست و به صورت مستقیم و غیرمستقیم می‌تواند به اشکال دیگر انرژی تبدیل گردد.

شرکت پی ام الکترونیک به عنوان یکی از برترین فروشندگان انرژی خورشیدی درتبریز فعالیت می کند . برای خرید هر نوع محصول انرژی خورشیدی در تبریز می توانید با ما تماس بگیرید .


انرژی خورشیدی در تبریز

انرژی خورشیدی در تبریز


گازهای تشکیل دهنده خورشید عبارتند از: هیدروژن (۸/۸۶ درصد) هلیوم (۳ درصد) و ۶۳ عنصر دیگر که مهم‌ترین آنها اکسیژن، کربن، نئون و نیتروژن است و میزان دما در مرکز آن حدود ۱۰ تا ۱۴ میلیون درجه سانتیگراد می‌باشد که از سطح آن با حرارتی نزدیک به ۵۶۰۰ درجه و به صورت امواج الکترو مغناطیسی در فضا منتشر می‌شود.


امروزه مباحث مهمی چون محدودیت ذخایر فسیلی، نگرانی های زیست محیطی، ازدحام جمعیت، رشد اقتصادی ، ضریب مصرف و... با گستردگی تمام، فکر اندیشمندان را در یافتن راهکاهای مناسب به خود مشغول داشته است و صاحبان منابع فسیلی نگران خالی شدن منابع درمدت زمانی محدود هستند . در این میان استفاده از انرژی های تجدیدپذیر یعنی استفاده از انرژی هایی که در مقایسه با طول عمر انسانها به صورت مداوم در حال جایگزینی هستند مانند انرژی خورشید، انرژی باد، انرژی امواج دریا، انرژی توده های زیستی و ... از بهترین راهکار های پیش روی بشر به شمار می رود .


در سال های اخیر در دنیا شاهد رشد تکنولوژی هایی چون IT، نانو، هوش مصنوعی و بالاخره انرژی خورشیدی بوده ایم. دریافت یک ساعت انرژی خورشیدی میتواند به مدت یکسال کل نیاز دنیا و بشر را تامین کند. این انرژی در حال حاضر حکم طلا را پیدا کرده است، امروزه تحولاتی چون بهینه سازی بسیار موثر باطری لیتیومی، حمل و نقل برقی و ماشین های خودران را میتوان انقلابی عظیم در صنعت حمل و نقل نامید. گسترش این ماشین های پیشرفته تا دو دهه آینده ، کل سیستم این صنعت را دچار تحول و تغییر ساختار خواهد کرد. به همین سبب استفاده از انرژی خورشیدی در تبریز نیز رواج یافته است .


امروزه با تحقیقاتی که در سراسر دنیا در حال بررسی و انجام است، به زودی نیروگاههای بزرگ خورشیدی جایگزین نیروگاههای سوخت فسیلی خواهد شد و این نیروگاهها با هزینه‌ای بسیار کم، بدون تولید گازهای مخرب و بدون اشتغال فضاهای مفید، همه جا را فرا خواهد گرفت. انرژی های فسیلی در میدان رقابت با تکنولوژی خورشیدی شکست خورده و از بین میروند چراکه انرژی خورشیدی نیاز به حمل و انتقال ندارد و هزینه تمام شده آن بسیار پایین خواهد بود و سیستم نقل و انتقال در آینده به کلی تغییر خواهد کرد و تصور ما اینست که سیستم حمل و نقل شهر هم دچار تغییرات اساسی خواهد شد. بدیهی است که وقتی نفت در ده سال آینده جایگاه خود را بعنوان کالای استراتژیک از دست بدهد، می تواند پیامدهای سیاسی در مناطق نفت خیز داشته باشد.


در مبحث انرژی خورشیدی حرارتی،  مهم ترین فناوری های موجود در این مبحث مرکز انرژی خورشیدی و فتوولتاییک است . سلول‌های فتوولتاییک از آفتاب سوخت خود را دریافت میکنند. در فرآیند فتوولتاییک، ذرات نور بنام فوتون ، به داخل سلول‌ها نفوذ کرده و با آزاد کردن الکترون از اتم‌های سیلیکن جریان الکتریکی تولید می‌کنند و تا زمانی که نور خورشید به داخل سلول بتابد الکتریسیته تولید می‌شود. این سلول‌ها الکترون‌های خود را مانند باتری‌ها تمام نمی‌کنند  بلکه آنها مبدل‌هایی بوده که یک نوع انرژی (خورشیدی) را به نوعی دیگر (جریان الکترونها)تبدیل می‌کنند .به این فرایند اثر فتوولتایی گفته میشود و قطعاتي که اثر فتوولتايي از خود نشان ميدهند سلول خورشيدي نامیده میشوند .


 

انرژی خورشیدی در تبریزاساس کارسلول های خورشیدی  :


سلولهای خورشيدي از قطعات نيمه رسانايي تشکیل شده است که انرژي تابشي خورشيد را به انرژي الکتريکي تبديل ميکنند. میزان رسانندگي اين مواد به طور کلي به دما ,روشنايي ,ميدان مغناطيسي و مقدار دقيق ناخالصي موجود در نيم رسانا بستگي دارد.


از ويژگي هاي سلولهاي خورشيدي ميتوان به اين موارد اشاره کرد:


فضای زيادي اشغال نمي کنند

قسمت متحرک ندارند

تغييرات دمايي محيط تاثیر چنداني بر بازده آنها نمي گذارد 

نسبتا به سادگي نصب مي شوند و به راحتي با سيستمهاي به کار رفته در ساختمان هماهنگ مي شوند.میزان تابش انرژی خورشیدی برای سیارات منظومه شمسی متفاوت بوده و در نقاط مختلف جهان متغیر است ودر این میان ایران به دلیل قرار گرفتن در کمربند تابشی خورشید از پتانسیل بالایی در زمینه بهره‌برداری از این موهبت خدادادی برخوردار است. به طوری که ۳۰۰ روز آفتابی مؤثر در اکثر نقاط کشور وجود دارد. میزان تابش خورشید در نقاط مختلف ایران بین ۱۸۰۰ تا ۲5۰۰ کیلووات ساعت بر مترمربع در سال تخمین زده می شود که البته از میزان متوسط جهانی بالاتر است. وجود این منبع عظیم پایان ناپذیر در بسیاری از نقاط کشور، زمینه مناسبی برای استفاده از تجهیزات خورشیدی را فراهم نموده است.


از اوایل سالهای 1990 مطالعات گسترده ای در مورد امکان استفاده از انرژی خورشیدی در ایران توسط مؤسسات تحقیقاتی آغاز شد. پیدا کردن بهترین روش‌ها برای جذب انرژی خورشیدی و استفاده از آن در مناطق مختلف ایران از مهمترین اهداف این موسسات بوده است. طبق مطالعات انجام شده، مناسب ترین مناطق جهت احداث نیروگاه‌های حرارتی خورشیدی در جنوب و مرکز کشور شامل استان‌های یزد، فارس، اصفهان و کرمان قرار دارد.


برخی از مصارف غیر نیروگاهی انرژي خورشيدي :


 1)گرم کننده ها مثل ابگرمکن خورشيدي و حمام خورشیدی که براي تولید آب گرم مصرفی خانه ها و اماکن عمومی استفاده میشود و کوره هاي خوشيدي که براي ذوب فلزات با دماي بالا نظير آهن بکار میرودو دمايي تا حدود 6000درجه سانتي گراد توليد مي کنند.


2)دستگاههاي آب شيرين کن که توسط آينه هايي نور خورشيد را روي مخازن آب متمرکز مي کنند تا کار تبخير را انجام دهد.


3)گرمایش و سرمایش ساختمان و تهویه مطبوع خورشیدی


4) خشک کن خورشیدی : خشک کردن عبارت است از گرفتن قسمتی از آب موجود در مواد غذایی و سایر محصولات که باعث افزایش عمر انبارش محصول و جلوگیری از رشد باکتریها می‌باشد.
برای اطلاعات بیشتر و خرید انرژی خورشیدی در تبریز هم اینک با ما تماس بگیرید .